Türkçe  English
    İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü
   Bölümler > İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü

Bölüm Hakkında Açıklama

 

 

Bölümün temel amacı, Türk Millî Eğitiminin genel amaçları doğrultusunda ülkemizin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu nitelikli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerini yetiştirmektir.
 
Bölümümüz, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde 2010 yılında faaliyete geçmiştir. Bölüm bünyesindeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programı 2010-2011 Öğretim Yılı’nda lisans eğitimine başlamıştır. Bu programda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alan dersleri, öğretmenlik formasyonu dersleri ve genel kültür dersleri olmak üzere disiplinler arası bir yaklaşım sergilenmektedir. Programdan mezun olanlar “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni” unvanını alacaklardır.
 
Programdan mezun olanların en önemli istihdam alanını Milli Eğitim Bakanlığı oluşturmaktadır. Özel okullar tarafından da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni istihdam edilmektedir. Ayrıca bu programdan mezun olanlar için Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki Kur’an Kurslarında öğretici olarak görev alma yolu da açıktır.
 
Programın süresi 4 yıldır. Öğrenciler mezun olabilmek için almış oldukları bütün dersleri başarıyla tamamlamalı ve en az 2.00 genel not ortalamasını sağlamış olmalıdırlar. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği programından mezun olabilmek için YÖK tarafından belirlenen ve Türkiye’de standart olarak uygulanan toplam 152 krediyi tamamlamak gerekmektedir.

 Bölüm Ana Bilim Dalları


 İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi A.B.D.


 
 

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü duyuruları


 
Sakarya Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Kurulu Intimets Grundtvig Erasmus
Kullanıcı Adı:   Şifre: